Jaki fotel obrotowy wybrać i czym powinniśmy się kierować szukając tego rodzaju mebli do biura?

Wykonując pracę biurową dominującą część dnia spędzamy w pozycji siedzącej. Wybierając więc meble biurowe do swojej firmy szczególną uwagę należy zwrócić na dobranie odpowiedniego fotela obrotowego. Ergonomiczny fotel biurowy jest ważny także w użytku domowym. Tu również spędzamy bowiem długie godziny przy biurku narożnym, nie zawsze zwracając uwagę na to na czym i jak siedzimy. Wybór odpowiedniego krzesła biurowego jest o tyle ważny, że pozwala nam zminimalizować dolegliwości, które towarzyszą pracy biurowej. Należą do nich m.in.: bóle pleców i kręgosłupa, bóle kolan i łydek, karku i barów czy też bóle głowy i problemy z koncentracją.

Dobry i ergonomiczny fotel biurowy powinien:

  1. mieć jak największą możliwość regulacji standardem jest regulacja wysokości (w pionie), która umożliwia dopasowanie się do biurka przy uwzględnieniu naszego wzrostu. Oparcie naszego fotela obrotowego powinno posiadać regulowaną wysokość, jak również kąt odchylenia;

  2. być stabilny, czyli wyposażony w co najmniej pięcioramienną podstawę z kółkami jezdnymi;

  3. mieć oparcie, które będzie stanowić stabilne wsparcie dla odcinka lędźwiowego kręgosłupa oraz łopatek. Wyprofilowany kształt oparcia fotela biurowego powinien odpowiadać naszemu wzrostowi a wypukła część powinna odpowiadać wysokości naszego odcinka lędźwiowego;

  4. posiadać siedzisko o płaskiej powierzchni, której przednie krawędzie powinny być zaokrąglone. Bardzo ważna jest również szerokość oraz głębokość siedziska, która powinna wynosić około 40 cm. Równie istotna jest możliwość regulacji wysokości siedziska fotela obrotowego;

  5. być wyposażony w podłokietniki ( najlepiej z możliwością regulacji wysokości oraz odległości między nimi), które są niezastąpione podczas pisania na klawiaturze. Wykorzystanie podłokietników zapewnia podparcie przedramion podczas pracy oraz zmniejsza obciążenie nadgarstków.

  6. być wyposażony w mechanizm umożliwiający dynamiczne siedzenie, co oznacza, że zarówno siedzisko jak i oparcie powinny aktywnie podążać za naszymi zmianami pozycji. Dynamiczna zmiana postawy podczas siedzenia jest możliwa poprzez zastosowanie mechanizmu SYNCHRO. Umożliwia on regulację kąta odchylenia oparcia względem siedziska, z możliwością dostosowania sprężystości odchylania oparcia do ciężaru siedzącego oraz regulację wysokości siedziska.
    Alternatywnie stosowane mechanizmy CPT lub Permanent Contact, czyli popularna śruba przy oparciu, służy do ustawienia statycznego siedzenia, a nie dynamicznego! Najważniejsze jest jednak to, aby przy mechanizmie dynamicznego siedzenia przednia część siedziska fotela nie podnosiła się przy odchylaniu oparcia, gdyż to powoduje ucisk na podudzie i blokuje przepływ krwi co odczuwamy jako drętwienie nóg.

  7. posiadać amortyzator, który zapewni płynną regulację wysokości siedziska. Komfort siedzenia jest dodatkowo podnoszony poprzez zastosowanie amortyzatora gazowego z wbudowaną sprężyną (poduszką powietrzną).

Dodatkowym elementem fotela biurowego, w który zwiększy komfort użytkowania i ułatwi utrzymanie prawidłowej pozycji może być wybrany przez nas fotel biurowy jest regulowany zagłówek.

Wybierając fotel obrotowy dobrze jest również zastanowić się nad doborem odpowiedniego materiału. Mamy do wyboru: duży wybór tkanin o różnej strukturze, a także ekoskórę i skórę naturalną. Najmniej przyjazny jest materiał skóropodobny. Przy długim siedzeniu mocno się nagrzewa, klei się do ciała i jest mniej przyjemny, plastikowy, w porównaniu do prawdziwej skóry, która gwarantuje bardzo wysoki komfort siedzenia. Za jego wyborem przemawia jednak atrakcyjna cena i efektowny wygląd krzesła biurowego w tej tapicerce.

Największą popularnością cieszą się fotele i krzesła biurowe wyściełane miękkim materiałem. Pozwala on naszemu ciału oddychać i zapewnia wysoki komfort siedzenia. Wadą jest niska odporność na zabrudzenia, ciężko zmyć różnego rodzaju zabrudzenia. Bardzo popularne w ostatnich latach są też fotele obrotowe z oparciem (a niekiedy także siedziskiem) wykonanym z siatki. Zapewniają one dobrą wentylację, co jest istotne szczególnie w upalne dni.

Kończąc nasze rozważania dotyczące cech, jakie posiadać powinien fotel obrotowy warto jeszcze zwrócić uwagę na jego wagę. Ciężki fotel to gwarancja stabilności oraz użycia mocnych, wytrzymałych materiałów stelażu. Dzięki temu będzie mógł on nam służyć przez wiele lat.

Możliwość komentowania jest wyłączona.