JAK SIEDZIEĆ ERGONOMICZNIE ?

Praca biurowa pozornie sprawia wrażenie mało męczącej i nieuciążliwej. Wielogodzinne siedzenie za biurkiem może jednak przynieść więcej szkód niż się powszechnie wydaje. Nieodpowiednie siedzisko oraz złe ułożenie ciała w pozycji siedzącej może bowiem powodować poważne problemy zdrowotne. Jak wynika z badań 67 % wszystkich zatrudnionych siedzi w sposób niewłaściwy.

 

Aby siedzieć poprawnie należy przestrzegać kilku bardzo prostych zasad ergonomii:

 

  1. Stopy powinny swobodnie spoczywać na podłożu. Powierzchnia stopy powinna tworzyć z podudziem kąt 90 stopni. Jest to możliwe dzięki regulacji wysokości siedziska, która pozwala na dobranie optymalnej pozycji dla ludzi różnego wzrostu.

  2. Aby umożliwić swobodny przepływ krwi, kolana powinny znajdować się w lekkim kącie rozwartym (90-115º) – zapewnia to odpowiednio wyprofilowane siedzisko z możliwością regulacji wysokości.

  3. Podłokietniki (z regulacją wysokości) powinny być ustawione tak by uzyskać kąt rozwarty pomiędzy ramieniem a przedramieniem.

  4. W każdym momencie oparcie – a zwłaszcza jego część lędźwiowa – powinno przylegać do pleców. Pomaga to zachować naturalny kształt kręgosłupa. Oparcie fotela powinno być lekko wychylone do tyłu (kąt pochylania tułowia w stosunku do reszty ciała większy niż 90 stopni) aby nie utrudnić pracy narządów wewnętrznych. Najzdrowsze jest siedzenie z oparciem pochylonym o 115º.

  5. Aby zapobiec drętwieniu nóg oraz uciskowi na powierzchnię ud powinno się wykorzystywać pełną głębokość siedziska. Z badań wynika, że prawidłowa głębokość siedziska fotela biurowego gwarantuje podparcie 2/3 do 3/4 długości ud, a dystans pomiędzy krawędzią krzesła, a „zgięciami” kolan powinien wynosić 1-2 cm.

  6. Nie zaleca się siedzenia w tej samej pozycji przez dłuższy czas. Stanowi to bowiem niekorzystne obciążenie dla organizmu. Dlatego jak najczęściej należy zmieniać pozycję za biurkiem – prostować nogi, wyginać plecy, kołysać się wraz z fotelem. Dynamiczna zmiana postawy podczas pracy pomaga zmniejszyć obciążenia naszego układu ruchu. „Dynamiczne” siedzenie umożliwia stosowany w fotelach biurowych mechanizm SYNCHRO, który pozwala na częstą zmianę pozycji, przy jednoczesnym, stałym kontakcie kręgosłupa z oparciem.

 

Możliwość komentowania jest wyłączona.